Ornitoloji

Kuş bahanesiyle insanları bir araya getirmekten kuş gözlemi kadar keyif alıyorum. Önce lisede, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde kuş gözlem topluluklarının kurucu üyesi oldum. 2007-2012 arasında İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’nda yoğun olarak çalıştım. Bu sürede topluluğun toplantıları ve gezilerini tekrar düzenlendi, üye sayısı arttı, Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) organize oldu, İstanbul Boğazı’nda iki dönem yırtıcı sayımı gerçekleşti ve İstanbul’un kuşları hakkında iki rapor yayımlandı.

Türkiye’de kuş gözlemciliğinin gelişmesi ve gözlemci sayısının artması için iki tane rehber kitabı Türkçe’ye çeviridim. Bu tercümeler sırasında 1996 AKGT Türkiye Tür Listesi’nde olmayan türlere Türkçe isimler vermem gerekti. Bu çalışmayı üstadım Sancar Barış ile ve sonrasında National Geographic dergisinin desteğiyle sürdürdüm. Bugün tüm dünyadaki 2500’den fazla türün Türkçe isimlerini oluşturmuş durumdayız. Yakında internet sitesinden bugüne kadar tamamlanan listeyi paylaşacağız.

Bir ekolog ve veri analisti olarak, bugüne kadar oluşturulmuş tüm veri kaynaklarını derliyor ve doğa korumada daha etkili bilgi ve argümanlara çevirmek için uğraşıyorum. Ülkemizdeki en uzun soluklu izleme çalışması, 1967’den beri süregelen Kış Ortası Su Kuşu Sayımları’dır. 2010 ve 2012 arasında çalışarak, kurumlar arasındaki koordinasyonu arttrırmak, sayım metodlarını geliştirmek, ülke çapında katılımcı bir koordinasyon sağlamak, katılımı arttırmak, daha kaliteli veri toplamak için çalıştım. Bu çalışmalarım kısmen etkili oldu.

2007 yılından beri çevrimiçi kuş gözlemi portalı olan Kuşbank’ın geliştirilmesi için çalışıyorum. 2014 yılında Kuşbank eBird platformuna taşınarak, dünyanın en büyük vatandaş bilimi altyapısına kavuştu. Bu sayede Üreyen Kuşlar Atlası ve KOSKS gözlemleri erişime açık bir veritabanında derlendi. Gözlem kayıtlarının doğrulanması için uzun zamandır çalışan bir ekip, zaman içinde Türkiye Kuş Kayıt Komitesi’ni oluşturdu ve Doğa Derneği ile eBird’ün ülke koordinasyonunu üstlendi. Komite Türkiye’nin güncel kuş listesini oluşturmanın dışında, düzenli kuş raporları yayımlıyor. Daha fazla bilgi internet sitesinde incelenebilir.

Tüm bu çalışmaların ve birikimin en büyük meyvesi olan Türkiye Kuş Atlası Projesi 2014 yılından beri devam etmektedir.