Doğa Koruma

Doğa koruma çalışmalarında 13 yaşında Doğal Hayatı Koruma Derneği’nde (DHKD) başladım. DHKD Türkiye’nin doğa koruma tarihinde öncü bir kuruluştur. Bu sürede özellikle kuş gözlem verilerinin doğa korumada etkili kullanılmasında çok akıllı ve pratik yöntemini oluşturan Uluslararası Kuşları Koruma Birliği’nin (BirdLife International) önemli kuş alanları programından etkilendim.

Kaderin bir cilvesi olsa gerek, ilk çalışmaya başladığım yer de BirdLife International’ın Ekvador’daki Amerika ofisi oldu. Burada önemli kuş alanları sorumlusu olarak çalıştım ve And Dağlarında önemli alanların kapsamlı bir envanterini derledim ve BirdLife Conservation Series serisinde yayımladım.

2009 yılından beri Türkiye’de faal olarak doğa koruma projelerinde çalışıyorum. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF-Türkiye) biyoçeşitlilik uzmanı olarak Karadeniz Eğitim Kutusu, Anadolu’nun Ekolojik Ayakizi, Turnalar Hep Uçsun ve Türkiye’nin Üreyen Kuş Atlası projelerinde bulundum. Turna projesinin stratejik gelişiminde bizzat rol oynadım, bu proje kapsamında turnanın ülkesel nüfusunun %95’inin konakladığı alanlar tespit edildi ve koruma çalışmaları başladı. Vakfın doğa koruma stratejisinin geliştirilmesinde katkı vermeye devam ediyorum.